Komórki macierzyste bez tajemnic

Już od kilku lat komórki macierzyste z powodzeniem wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, w tym w ortopedii. Dlaczego stały się takie popularne? Dowiedz się, co warto o nich wiedzieć, jak działają i czy rzeczywiście mogą nam pomóc zanim udasz się do Kliniki.

Małe komórki, wielka zmiana

Nadzwyczajne jest to, że komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolny typ komórek występujących w organizmie człowieka. Ich zdolność do podziału i rozrastania się jest potencjalnie nieograniczona. Biorąc pod uwagę fakt, że w organizmie człowieka znajduje się ponad 1000 typów komórek pełniących różne funkcje, a komórki macierzyste są zdolne do przekształcenia się w każdą z nich, medycyna pokłada w nich ogromne nadzieje. A lekarze doceniają ją za bezpieczeństwo stosowania i doskonałą tolerancję.

Co wiemy o komórkach macierzystych?

informacje o komórkach macierzystychKomórki macierzyste można podzielić na dwa rodzaje – embrionalne i somatyczne. Pierwszy typ, pochodzi z wczesnych faz rozwoju zarodka, i jak na razie znajduje zastosowanie jedynie w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach. Drugi typ komórek macierzystych występuje w organizmach dorosłych, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, trzustce, jelitach, skórze, a przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Do zastosowań medycznych komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej metodą wodnej liposukcji. To właśnie tam mieści się najwięcej cennego materiału, który po odpowiednim oczyszczeniu i opracowaniu może zostać przeszczepiony pacjentowi w miejsce poddane leczeniu – tłumaczy dr Andrzej Komor, lekarz ortopeda z Horizon Medical Center w Warszawie.

Dla zdrowia i urody

Płeć piękną z pewnością ucieszy informacja, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować podczas zabiegów odmładzających. Dzięki swoim właściwościom poprawiają jędrność i gęstość skóry, zmniejszają przebarwienia, a także wspomagają kuracje przeciwzmarszczkowe. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są coraz chętniej wybierane przez pacjentki gabinetów medycyny estetycznej
i regeneracyjnej.

Komórki macierzyste w praktyce

Komórki macierzyste pozwalają na odbudowę i regenerację zniszczonych oraz uszkodzonych tkanek: kostnej, włóknistej lub mięśniowej. Działanie komórek macierzystych wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest usprawnienie i przyśpieszenie procesów regeneracyjnych zachodzących w organizmie. Terapia komórkami macierzystymi w ortopedii zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Dzięki nim możliwa jest rekonstrukcja stawów, ścięgien i więzadeł, kości, a także krążków międzykręgowych kręgosłupa (tzw. dysków). Komórki macierzyste stosuje się również w leczeniu blizn i owrzodzeń oraz przyspieszaniu powrotu do zdrowia po urazach.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nowe technologie są chętnie wykorzystywane, jednak sięgając po nie, postawmy na wiedzę ekspertów z renomowanego ośrodka medycznego. Udaną terapię komórkami macierzystymi gwarantuje odpowiednie ich pobranie i przygotowanie wartościowej zawiesiny. Dlatego na leczenie komórkami macierzystymi należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających certyfikat Ministerstwa Zdrowia i Poltransplantu – zwraca uwagę dr Komor.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz