W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na dotację unijną?

Masz świetny pomysł na biznes, lecz nie dysponujesz odpowiednią ilością środków finansowych, aby móc rozpocząć działalność? Nie musisz odkładać swoich marzeń w nieskończoność. Warto ubiegać się o środki unijne na założenie własnej działalności. Możesz otrzymać kwotę około 20 tysięcy złotych. Dowiedz się, jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie.

Biznesplan to podstawa

Aby otrzymać dofinansowanie, będziesz musiał przekonać komisję, że jesteś w stanie odpowiednio wykorzystać te pieniądze. Musisz udowodnić, że Twoja nowa firma przetrwa na rynku i będzie na siebie zarabiać. Potrzebujesz w związku z tym stworzyć profesjonalny biznesplan. Należy w nim opisać strategię działania Twojej firmy – zarówno w pierwszych miesiącach po jej otwarciu, jak i na dalszych etapach. Nie zapominaj również o dokładnej analizie rynku konkurencyjnego. Wskaż również swoje mocne i słabe strony, a także szanse oraz zagrożenia. Dzięki temu będziesz miał duże szanse, że otrzymasz dotację unijną.

W biznesplanie powinny znaleźć się analizy dotyczące wszystkich czterech elementów marketingu mix: produkt, cena, promocja, dystrybucja. Należy więc dokładnie opisać produkty lub usługi, które zamierzasz sprzedawać. Podkreśl, czym będą się one różnić w porównaniu do oferty konkurencji. Opisz następnie, w jaki sposób zamierzasz je pozycjonować. Jakie kanały promocji wykorzystasz? Czy będzie to na przykład reklama w internecie, radiu, prasie czy w formie ulotek czy plakatów. Jakie ceny zamierzasz ustalić i czy zakładasz wdrożenie planów rabatowych? Przedstaw również dystrybutorów, z których usług zamierzasz korzystać.

Unia Europejska

Jak najwcześniej przemyśl sprawę lokalu

Uzyskasz dodatkowe punkty przy ocenie Twojego wniosku, jeżeli już przed otwarciem działalności będziesz miał zapewniony lokal do jej prowadzenia. Nie musi być on Twoją własnością. Możesz również dołączyć do biznesplanu umowę najmu lub użyczenia lokalu. Napisz, ile wynosi jego metraż i w jaki sposób jego wyposażenie jest przystosowane do charakteru firmy, którą zamierzasz prowadzić.

Udowodnij, że poradzisz sobie z prowadzeniem firmy

Warto wiedzieć o tym, że dotacje unijne otrzymują w pierwszej kolejności te osoby, które wykażą doświadczenie i wykształcenie zbieżne ze specyfiką planowanej działalności. Jeżeli zatem planujesz otworzyć zakład fryzjerski, warto wtedy przedstawić potwierdzenie ukończonych w tym kierunku szkół, kursów i praktyk. Komisja doceni zapewne również certyfikaty ze szkoleń dotyczących zakładania i prowadzenia własnej działalności. W tej kwestii warto także zwrócić się o pomoc do firm, które w profesjoanlny sposób zajmują się pozyskiwaniem dotacji unijnych. Jednym z takich miejsc jest krakowskie A1 Europe .

Przeprowadź dokładną analizę finansową

Abyś mógł otrzymać jak najwięcej punktów w celu otrzymania dofinansowania, warto do biznesplanu dołączyć analizę finansową. Przygotuj tabelę z zestawieniem planowanych kosztów w pierwszych miesiącach działania firmy. Jakie towary i sprzęty będą Ci najbardziej potrzebne? Ile środków będziesz potrzebował na reklamę swojego biznesu? Pozytywnie na ocenę komisji wpłynie wykazanie, że dysponujesz kwotą wkładu własnego. Udowodnij również w biznesplanie, że zdajesz sobie sprawę z wysokości bieżących wydatków – np. wynikających z podatku dochodowego, ubezpieczeń społecznych, rachunków za media czy usługi księgowe. 

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz