Co to jest klucz dynamometryczny i jaki wybrać do swojego warsztatu?

Klucz dynamometryczny jest niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie. Coraz częściej można go znaleźć również w naszych garażach. Dzięki temu narzędziu możemy z dużą precyzją dokręcać śruby. Zanim kupisz klucz dynamometryczny do swojego warsztatu, warto wiedzieć kilka rzeczy.

Główną funkcją klucza dynamometrycznego jest dokręcanie śrub z dokładnie dobraną, precyzyjną siłą, zwaną również momentem obrotowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku śrub wykonanych z delikatnych, kruchych materiałów oraz bardzo delikatnych śrub.

Klucz dynamometryczny pozwoli nam w bardzo łatwy i bezpieczny sposób dokręcić śruby na głowicy silnika. Ta część jest bardzo ważna, ponieważ zbyt duży moment obrotowy może spowodować uszkodzenie lub niepożądane naprężenie gwintów głowicy.

Klucz dynamometryczny przyda się również do wymiany świec zapłonowych lub żarowych, czy też do dokręcenia śrub kół podczas wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym.

Jaka jest zasada działania klucza dynamometrycznego?

Jak już powiedzieliśmy, klucz dynamometryczny działa bardzo precyzyjnie i dokładnie. Dzieje się tak za sprawą unikalnej konstrukcji. Wewnątrz rękojeści klucza znajduje się specjalna sprężyna. Pozwala to na precyzyjną pracę. Do sprężyny przymocowana jest mała grzechotka, która pomaga w utrzymaniu właściwego momentu obrotowego.

Jeśli uchwyt klucza powoduje, że klucz porusza się szybciej niż powinien, cały mechanizm zostanie przeprojektowany. Wskazuje to, że śruba jest dokręcona z prawidłowym momentem obrotowym.

Jakie są rodzaje i parametry kluczy dynamometrycznych?

Należy pamiętać, że różne śruby wymagają różnych momentów obrotowych. Do dokręcania śrub silnika wystarczy zakres momentu obrotowego od 0 do 30 Nm (niutonometrów). Do przykręcania kół potrzebujemy solidniejszego narzędzia o parametrach od 30 do 200 Nm.

Każdy profesjonalny warsztat samochodowy będzie posiadał co najmniej jeden klucz o innej sile. Pozwoli nam to na sprawne i bezpieczne dokręcenie naszego samochodu.

Jaki jest koszt klucza dynamometrycznego?

Cena klucza dynamometrycznego jest tożsama z jego parametrami w zakresie siły momentu obrotowego. Najbardziej podstawowe modele, zwane też kluczami wahadłowymi, będą Cię kosztować około 40 zł. Nie są one zbyt precyzyjne.

Za lepsze klucze dynamometryczne trzeba będzie zapłacić od 100 do 150 zł. Nawet profesjonalne narzędzia można kupić już za 1500 zł.

Profesjonalny klucz dynamometryczny jest bardzo dokładny i często współpracuje z komputerem w celu zdiagnozowania problemu.

Klucz dynamometryczny KS Tony

Klucze dynamometryczne - rodzaje dostępne w sprzedaży

Większość mechaników warsztatowych będzie korzystać z elektronicznych kluczy dynamometrycznych. Narzędzia te posiadają ekran LCD, który pozwala na podgląd ustawień. Pomiar elektroniczny połączony jest z tensometrem lub drążkiem skrętnym.

Mechaniczny klucz dynamometryczny to kolejna opcja, którą można znaleźć w sklepach z narzędziami samochodowymi. Jest on również znany jako klucz klinowy. Zbudowany jest ze sprężyny, która po dokręceniu sprężynuje się elastycznie. Klucz mechaniczny będzie wydawał wyraźny dźwięk, gdy zostanie prawidłowo dokręcony.

W wielu sklepach można znaleźć również klucz dynamometryczny KS Tools. Posiada on specjalny zawias, dzięki któremu nie można przekręcić śruby.

Popularnym kluczem jest również klucz do sprzęgieł. Blokuje on sprężynę po dokręceniu nasadki lub śruby. Można też kupić klucz dynamometryczny ze wskaźnikiem.

Modele kluczy, które kosztują kilkaset złotych mają dokładność na poziomie 6%. To wystarczy, aby bez obaw bezpiecznie dokręcać śruby w samochodzie.

Producenci kluczy dynamometryczny

Zanim wyposażymy nasz garaż lub domowy warsztat w klucz dynamometryczny, musimy określić, jakiego typu narzędzie będzie wykorzystywane w naszych mechanicznych działaniach. Ważny jest również producent i model klucza. Na przykład polecaną marką kluczy jest marka KS Tools.

Klucze KS Tools można bez problemu zamówić online u najlepszych sprzedawców. Sprawdź ofertę na stronie https://dynamometryczne.pl/ks-tools-m8

Klucz dynamometryczny do roweru i motocykla

Zarówno rowerzyści, jak i kierowcy motocykli często zastanawiają się, jaki moment obrotowy jest potrzebny do odkręcenia śrub w ich rowerach lub motocyklach. Zasada doboru klucza do motocykla czy roweru jest taka sama, jak w przypadku samochodów.

Do dokręcania kół idealny jest klucz KS Tools o zakresie 40-200 Nm i 80-120 Nm. Klucz dynamometryczny o zakresie 20 Nm pozwoli dokręcić małe śruby i elementy w motocyklu. W

Rowery nie wymagają bardzo skomplikowanych kluczy. Śruby w rowerze są delikatne i bardzo miękkie, więc do ich dokręcenia wystarczy klucz o zakresie od 0 do 20 Nm. Klucz dynamometryczny pozwoli nam na dokładne dokręcenie odpowiednich elementów bez obawy o ich uszkodzenie. Klucz dynamometryczny pozwoli nam na dokręcenie odpowiednich części z najwyższą precyzją, bez obawy o uszkodzenie np. kruchych lub delikatnych części.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz