Przedwzmacniacz gramofonowy – czy warto?

Gramofony przeżywają obecnie swój wielki powrót. Uwielbiają je zwłaszcza zapaleni melomani, którzy doceniają jakość dźwięku odtwarzanej płyty winylowej. Trzeba przyznać, że słuchanie muzyki na gramofonie ma swój niezwykły klimat. Dla wielu miłośników muzyki sam gramofon nie wystarcza i pragną wzmocnić jego brzmienie. Niestety, żadne z wejść liniowych wzmacniacza nie nadaje się do bezpośredniej pracy z gramofonem analogowym. Jest to spowodowane tym, że mają one zbyt niskie wzmocnienie oraz liniową charakterystykę przetwarzania. W jaki sposób wzmocnić dźwięk wydobywający się z gramofonu?

Czym jest przedwzmacniacz gramofonowy?

Niektóre wzmacniacze posiadają specjalnie wmontowane wejścia gramofonowe. Odznaczają się one dużo wyższą czułością, a także specjalnym układem wyrównującym charakterystykę zgodnie z krzywą korekcji RIAA, przyjętą i standardowo używaną dla płyt winylowych. Jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami gramofonu analogowego, ale mamy wzmacniacz bez wejścia gramofonowego, konieczne jest dokupienie przedwzmacniacza gramofonowego. Jest to urządzenie dostępne w ofercie specjalistycznych firm audiofilskich, które pozwoli nam cieszyć się wspaniałą jakością dźwięku odtwarzanych płyt winylowych. Przedwzmacniacz gramofonowy to niewielkie urządzenie, które jest montowane jako pośrednik pomiędzy gramofonem a wzmacniaczem lub amplitunerem oraz głośnikami. Jego zadaniem jest wzmocnienie oraz skorygowanie impulsów elektrycznych generowanych przez gramofon.

gramofon Music Hall

Jak wybrać przedwzmacniacz gramofonowy?

Nie każdy miłośnik płyt winylowych ma świadomość, jak ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego, czyli pośrednika między wkładką gramofonową, a wzmacniaczem. Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego nie jest wcale łatwy. Ilość urządzeń dostępnych na rynku jest naprawdę imponująca, co dodatkowo zwiększa dylemat, jaki przedwzmacniacz do gramofonu wybrać. Obecnie możemy wyróżnić modele cyfrowe, analogowe oraz przedwzmacniacze lampowe. Każdy z wymienionych rodzajów urządzeń różni się ceną, jakością dźwięku, a także sposobem podłączenia. Możemy również wyróżnić modele obsługujące wkładki MM i MC oraz wzmacniacze zintegrowane i samodzielne. Jeśli chcemy mieć możliwość zmian w przyszłości, dobrze jest znaleźć przedwzmacniacz z wyborem wkładki (MM i MC). Jest ona elementem wpływającym znacznie na jakość dźwięku. Warto więc mieć zagwarantowaną możliwość wyboru wkładki innego typu.

Jeżeli to początek naszej przygody z analogowym brzmieniem, należy pamiętać, że dopasowanie ustawień przedwzmacniacza – szczególnie na samym początku - może nie być takie proste. W związku z tym warto skorzystać z pomocy osoby, która posiada doświadczenie w dopasowywaniu ustawień parametrów do wkładek możliwość uzyskania dokładnie takiego brzmienia, na jakim nam zależy.

Gdzie kupić przedwzmacniacz gramofonowy?

Po pierwsze, warto znaleźć firmę zajmującą się sprzedażą profesjonalnego sprzętu audio. Nie warto kupować przedwzmacniacza od niepewnego sprzedawcy. Specjalistyczna firma zapewni nam duży wybór najwyższej jakości sprzętu. Co więcej, ponieważ wybór przedwzmacniacza gramofonowego nie jest prosty, dobrze jest mieć możliwość skorzystania z podpowiedzi osoby, która dobrze zna się na tego rodzaju sprzęcie.

Więcej na salony.nautilus.net.pl, ul. Malborska 24, 30-646 Kraków, Telefon: 515 199 525

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz