Jakie narzędzia warto mieć w samochodzie na wszelki wypadek?

Nadszedł czas, aby zaplanować swoje weekendowe wypady lub wakacyjne podróże. Ważne jest, aby być świadomym, że coś może pójść nie tak, gdy podróżujesz na długich dystansach. Jeśli nie jesteś przygotowany, przebita opona, rozładowany akumulator lub wadliwa żarówka mogą sprawić, że Twoja podróż nieprzyjemnie się przedłuży. Upewnij się, że masz w samochodzie wszystko, czego potrzebujesz, aby nie dać się zaskoczyć niespodziewaną awarią.

Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy pracuje w profesjonalnym warsztacie, czy w domu, będzie miał zestaw narzędzi, które mogą mu pomóc. Jednak nie każdy chce mieć cały arsenał. Wystarczy kilka najważniejszych narzędzi, takich jak młotek i śrubokręt, kombinerki, czy narzędzie wielofunkcyjne. Mobilna skrzynka narzędziowa jest warta wysiłku. Stanie się ona Twoim najlepszym przyjacielem.

Klucze

Klucz to podstawowe narzędzie, które znajdziesz w każdym warsztacie. Zestaw kluczy powinien być dostępny dla każdego majsterkowicza, który poważnie myśli o zrobieniu tego samemu. Większość śrub samochodowych ma standardowy rozmiar, więc potrzebujesz tylko kilku podstawowych narzędzi, aby je odkręcić. Nie musisz zabierać ze sobą całego garażu! Jednak przed podjęciem długiej podróży na drodze, upewnij się, że twoje śruby są w dobrym stanie.

Klucze do kół

Klucz do kół to niezbędnik każdego, kto podróżuje. Wymagana jest nasadka o rozmiarze 17 lub 19 mm. Dobrym wyborem jest klucz krzyżakowy. Posiada prostopadłe ramiona, które pozwalają na użycie obu rąk i tworzą efekt dźwigni, co ułatwia odkręcenie śruby. Jest bezużyteczny, jeśli nie masz zapasowego klucza lub przynajmniej podnośnika.

Klucz płaski

Najczęściej spotykanym rozmiarem dla Twojego samochodu jest szpachelka otwarta 13 mm, 15 lub 17 mm. Ten typ jest przeznaczony do odkręcania stosunkowo łatwych śrub. Nie zawsze sprawdzi się w przypadku niespodziewanych napraw.

Klucz oczkowy

Klucz oczkowy to narzędzie, które pozwala na pewne i łatwe uchwycenie śruby podczas jej odkręcania. Dostępne są klucze oczkowe 8 mm, 10 mm, 13 mm i 15 mm.

Klucz nasadowy

Klucz nasadowy również może okazać się niezbędny. Jeden z nich może być używany z wymiennymi końcówkami. Dobrym pomysłem jest posiadanie nasadek 13 mm i 17 mm.

Dobrą opcją są klucze płasko-oczkowe i nasadowe. Połączenie tych dwóch narzędzi sprawi, że Twoja skrzynka z narzędziami samochodowymi będzie bardziej kompaktowa.

Sprawdź także: Jakie narzędzia pneumatyczne wybrać? https://parts4cars.pl/jakie-narzedzia-pneumatyczne-wybrac_uymr.a

Klucze

Młotek

Młotek to poręczne narzędzie, które warto mieć na wypadek, gdyby klucz nie działał. Możesz go użyć do poluzowania śruby poprzez delikatne uderzenie w nią.

Multitool

Aby być w stanie reagować na niespodziewane sytuacje, możesz również potrzebować narzędzia wielofunkcyjnego, takiego jak scyzoryk czy multitool. To uniwersalne narzędzie może zastąpić kombinerki i śrubokręty, otwieracze do konserw, a nawet nożyczki.

Narzędzia nie są jedyną rzeczą, której potrzebujesz.

Środki samoochrony

Musisz pamiętać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort podczas niespodziewanej naprawy samochodu. Rękawice robocze, gąbki, szmaty czy wilgotne chusteczki, choć nie są wymaganym wyposażeniem, nie zajmują dużo miejsca, a przydadzą się, gdy trzeba będzie zajrzeć pod samochód. W przypadku napraw na poboczu, każdy samochód powinien mieć kamizelkę odblaskową. O trójkącie ostrzegawczym czy gaśnicy nie trzeba chyba przypominać. Bez nich nie powinno się wyjeżdżać z garażu, jeśli nie chce się dostać mandatu.

Nie zapomnij o latarce!

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że najwięcej nieszczęśliwych wypadków zdarza się w nocy. Choć to żart, to prawda, że większość problemów z samochodem zdarza się w nocy. Zawsze powinieneś mieć przy sobie latarkę, która oświetli trudno dostępne miejsca w samochodzie. Do oświetlenia pojazdu można użyć małej latarki ręcznej, reflektora lub napowietrznej lampy bezprzewodowej. Chociaż latarka nie jest uważana za narzędzie, może być bardzo przydatna w sytuacji awaryjnej.

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, powinieneś upewnić się, że Twój samochód jest czysty i schludny. Jeśli samochód się zepsuje, nie będziesz w stanie przeszukać torby w poszukiwaniu klucza lub latarki. Najlepszym sposobem na przechowywanie narzędzi jest skrzynka narzędziowa. Nie musi być duża - jak widać lista niezbędnych narzędzi w samochodzie nie jest zbyt długa.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz