Druki akcydensowe - czym są i jakie pełnią funkcje?

Akcydens to wyrób poligraficzny jednoarkuszowy, który nie jest książką, pokrytym drukiem opakowaniem ani czasopismem. Pod pojęciem "druk akcydensowy" kryje się bardzo wiele różnych druków - trudno jest więc podać jednoznaczną definicję. To właściwie pojęcie - parasol, pod którym mieści się wszystko, co nie pasuje do powyżej wymienionych, trzech kategorii. Druki akcydensowe w firmie mają zastosowanie okolicznościowe lub użytkowe. Co można zaliczyć do tego typu druków, jakie są ich rodzaje i dlaczego są niezbędne w każdej firmie?

Druki akcydensowe - co to jest?

Do druków akcydensowych należy wszystko to, co zostało wydrukowane, ale nie jest czasopismem, książką, ani zadrukowanym opakowaniem. Wlicza się tu znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, ale też wizytówki czy różnego typu szablony firmowe. Drukiem akcydensowym można nazwać także specyficzny rodzaj druków używanych podczas prowadzenia firmy, a nawet planowania działań w gospodarstwie domowym. Chodzi o księgi rachunkowe, faktury, ewidencje, rejestry, druki księgowe, wzory umów o pracę, druki kadrowe (np. ewidencja czasu pracy). Oficjalna definicja druku akcydensowego zakłada, że jest on jednokartkowy, jednak w potocznej terminologii akcydensem nazywa się także druk o kilku kartkach.

Aby lepiej zrozumieć, czym są druki akcydensowe, warto zapoznać się z definicją i przykładami ich poszczególnych typów. W poligrafii wyróżnia się podstawowy podział na dwie kategorie i nieco bardziej zaawansowany, na pięć kategorii.

Rodzaje druków akcydensowych

Podstawowy podział druków akcydensowych na dwie kategorie wyróżnia druki do pracy biurowej, kancelaryjnej i urzędowej, a także druki informacyjne. W pierwszej grupie znajduje się bardzo szeroka pula druków: to między innymi wzory umów i księgi rachunkowe, ale także bilety komunikacji publicznej, blankiety pocztowe, znaczki, formularze. Druga grupa ma za zadanie komunikować coś odbiorcy. Można do niej zaliczyć plakaty, ulotki, wizytówki, broszury, prospekty, a także takie druki, jak karta dań w restauracji czy cennik.

Według nieco bardziej szczegółowego podziału wyróżnia się następujące typy akcydensów:druki akcydensowe informacyjne (wszystko to, co informuje odbiorcę i przekazuje mu informacje, na przykład o wydarzeniu, jego miejscu i czasie, ale także o cenie danej usługi lub produktu: cenniki, plakaty, afisze, ogłoszenia, ulotki reklamowe, wizytówki firmowe,rozkłady jazdy, kalendarze),druki akcydensowe manipulacyjne (wszystkie druki, które wypełnia się lub korzysta z  nich w okolicznościach urzędowych, takie jak: bilety, banknoty, formularze, świadectwa, certyfikaty, legitymacje, mandaty, znaczki skarbowe i pocztowe, papiery wartościowe, zaświadczenia, blankiety, oficjalne pisma),druki akcydensowe opakowaniowe (służące owijaniu towaru: obwoluty, etykiety, banderole),druki akcydensowe przemysłowe (służące użytkowo, jak kalkomania),druki akcydensowe wydawnicze (drukowane przez wydawnictwa, ale niebędące książką ani czasopismem, np. mapy lub zeszyty nutowe).

Druki akcydensowe w firmie

Trudno wyobrazić sobie sprawne prowadzenie firmy na poziomie biurowym bez gotowych druków akcydensowych. Wzory faktur i umów z pracownikami lub klientami, księgi rachunkowe, różne druki i blankiety przygotowane z myślą o danym przedsiębiorstwie lub uniwersalne znacząco ułatwiają pracę. To także narzędzia niezbędne w dziale kadr (ewidencje czasu pracy, listy obecności). Stosowanie akcydensów oszczędza przygotowywania dokumentów za każdym razem, gdy są potrzebne. Wprowadza też ład i porządek do biurowej dokumentacji.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz