Ciśnienie w oponach - jak je sprawdzić?

Czy wiesz, że aż 80% kierowców jest w stanie znaleźć w swoim samochodzie informacje o prawidłowym ciśnieniu w oponach? To dobra wiadomość. Moto Data ustaliła, że 58% kierowców zbyt często sprawdza ciśnienie w oponach, co jest nieco mniej dobrą wiadomością. Tylko 42% kierowców sprawdza swoje opony co najmniej raz w miesiącu.

Aby kierowcy i pasażerowie byli bezpieczniejsi na drogach, należy sprawdzać ciśnienie w oponach co najmniej raz w miesiącu. W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić ciśnienie w oponach.

Dlaczego należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach?

Opony są codziennie wystawione na działanie ogromnych sił. Dlatego od tej pory powoli uchodzi z nich powietrze. Opona zużywa się szybciej, jeśli jest w niej mniej powietrza. Regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach sprawi, że podróże staną się wygodniejsze i bezpieczniejsze dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Opony, w których nie jest sprawdzane prawidłowe ciśnienie, mają mniejszą przyczepność i dłuższą drogę hamowania. Opony mogą się wtedy nierównomiernie zużywać, przegrzewać, a nawet pękać. W rezultacie ich żywotność ulega znacznemu skróceniu.

Niektóre samochody jeżdżące po polskich drogach są wyposażone w specjalne czujniki, które mają za zadanie alarmować kierowcę o naruszeniu norm. Nie ma jednego optymalnego ciśnienia dla wszystkich opon i wszystkich pojazdów. Tylko producent samochodu może określić właściwe ciśnienie dla danego modelu i wersji silnikowej.

Wielu kierowców nie wie, jaki jest prawidłowy stosunek ciśnień. Informacje o zalecanym ciśnieniu w oponach znajdują się na naklejkach na korku wlewu paliwa, a także w instrukcji obsługi pojazdu.

opony


Gdzie można sprawdzić ciśnienie w oponach?

Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wizyta w pobliskim sklepie z oponami. Większość stacji benzynowych dysponuje kompresorem, za pomocą którego można sprawdzić ciśnienie. W sklepach motoryzacyjnych można też znaleźć niedrogie ciśnieniomierze, ale nie pozwolą one również napompować opon.

Pamiętaj, że ciśnienie można zmierzyć tylko na zimnych kołach. Najlepiej nie mierzyć ciśnienia na "ciepłych" kołach, ponieważ ciepłe powietrze może zwiększyć objętość i spowodować zafałszowanie wyników.

Za dużo, za mało? Optymalnie!

Opony mogą zostać uszkodzone przez zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie. Zbyt wysokie ciśnienie w oponie może spowodować wybrzuszenie bieżnika, co ograniczy kontakt opony z podłożem. Zbyt wysokie ciśnienie w oponie może spowodować wybrzuszenie bieżnika, co ograniczy kontakt opony z podłożem.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz