Wybieramy kable do telefonu

Bez względu na to, z jakim urządzeniem przenośnym mamy do czynienia, możemy być niemal pewni, że będzie ono wymagało kabla USB. Nie od dziś wiadomo, że taki kabel ma bardzo duże znaczenie, a tym samym dobrze jest zadbać o to, aby ten, który trafi do naszego urządzenia, był możliwie jak najlepszy. Zanim jednak dokonamy zakupu, musimy upewnić się, że wiemy, czego szukać.

Kabel USB – jakie rozwiązanie wybrać?

Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest analiza złącza kabla. Jeśli szukamy rozwiązania, które będzie wykorzystywane w telefonie komórkowym, jest niemal pewne, że po jednej jego stronie znajdzie się złącze USB A, a więc to, które jest nie tylko najpopularniejsze, ale i najlepiej znane wśród samych użytkowników. To właśnie ono jest podpinane czy to do ładowarki, czy to do komputera. Po jego drugiej stronie można spotkać kilka rodzajów złącz, co jest uzależnione od tego, z jakiego gniazda korzysta nasze urządzenie. Jeśli posługujemy się jednym z urządzeń firmy Apple, będzie to z pewnością złącze Lightning. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem mobilnym innego producenta, możemy liczyć przede wszystkim na złącze micro USB-B oraz USB-C.

Jak odróżniać złącza między sobą?

Jak już wspomniano, najpopularniejszym rodzajem portu jest złącze USB-A i to właśnie z nim mamy do czynienia w największej liczbie kabli, ładowarek oraz komputerek. Łatwo je rozpoznać jest bowiem prostokątne. W wersji 3.0 oraz 3.1 złącze to jest wyposażone dodatkowo w niebieski element znajdujący się w jego środku. To czytelna informacja dla użytkowników oznaczająca wyższy standard przepływu danych.

Złącze USB-B jest zdecydowanie bardziej kwadratowe i z pewnością zetkną się z nim każdy, kto korzystał z drukarki. Znacznie popularniejsza jest jego mobilna wersja, mniejsza, bardziej płaska i podłużna. Można ją spotkać w wielu urządzeniach mobilnych, w tym w słuchawkach, tabletach, kamerach i aparatach. Tego rodzaju złącze pojawia się również w wielu telefonach komórkowych, przede wszystkim tych starszych oraz mniej popularnych. W nowszych modelach coraz częściej możemy spotkać się ze znacznie nowocześniejszym złączem USB-C.

Złącze tego rodzaju jest najnowszym z dostępnych standardów, ogłoszonym w roku 2015. Już od kilku lat znajduje się w powszechnym użyciu i coraz częściej mamy z nim do czynienia nie tylko w telefonach z najwyższej półki. Tym, co je charakteryzuje, jest przede wszystkim symetryczność pozwalająca na zapomnienie, że pojawiają się problemy z ich podpięciem. Złącza są identyczne z każdej strony, nie m więc problemu z ich użytkowaniem, bo typowa jest dla niego prostota. Pozwalają na wyższą prędkość transferu i docelowo mają zastąpić wszystkie inne typy złącz dostępnych w sprzedaży. Możliwości przesyłu danych w złączach tego rodzaju nie zawsze są takie same. Przed zakupem dobrze jest więc upewnić się, że ich przepustowość nam odpowiada.

Konieczne jest także poświęcenie nieco uwagi rozwiązaniom firmy Apple. Jak już wspomniano, nie ma tu żadnych niedomówień. Firma wprowadziła specjalny typ złącza Lightning sprawdzający się bez względu na okoliczności.

https://hamamobile.pl/

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz