Spedycja drogowa, czyli jak wygląda organizacja transportu drogą lądową?

Transport drogowy należy do najbardziej popularnego. Posiada wiele zalet i pozwala na przewóz różnorodnych materiałów. Jednak wbrew pozorom spedycja drogowa wiąże się z wieloma czynnościami, zanim towar dojedzie z punktu A do punktu B. Jak zatem dokładnie wygląda organizacja transportu drogą lądową?

Co obejmuje spedycja drogowa?

Transport drogowy odbywa się przy użyciu pojazdów takich jak busy, ciężarówki, autokary i pojazdy specjalistyczne, jak przykładowo chłodnie. Jednak spedycja drogowa obejmuje szereg innych czynności, które umożliwiają zorganizowanie transportu. Począwszy od przyjmowania zleceń, poszukiwania odpowiedniego pojazdu dostosowanego do warunków przewozu danego ładunku, aż po organizację odpraw celnych oraz niezbędnej dokumentacji szczególnie w transporcie międzynarodowym. Co więcej, w zakres kompleksowych usług spedycyjnych może wchodzić również organizacja przeładunku w razie konieczności oraz magazynowanie. Wszechstronną organizacją transportu drogowego zajmuje się między innymi firma ALLcom.

Zalety transportu drogowego

Transport drogowy pozwala przed wszystkim na załadunek oraz dostawę pod wskazany adres przy pomocy jednego środka transportu. Zazwyczaj ten transport jest organizowany bezpośrednio bez konieczności dokonania przeładunków. Dodatkowo, w porównaniu do pozostałych rodzajów transportu, przewóz drogowy należy do stosunkowo tanich rozwiązań. Pozwala również na przewóz niemalże każdego ładunku, począwszy od produktów spożywczych, poprzez towary przemysłowe, aż po materiały niebezpieczne. Warto też dodać, że transport drogowy pozwala na elastyczność dostaw oraz przewóz na długie dystanse.

Kiedy zdecydować się na usługi spedycyjne?

Spedycja drogowa to doskonałe rozwiązanie, gdy nasza firma nie posiada własnej floty transportowej. Dodatkowo wsparcie profesjonalistów podczas organizacji transportu pozwoli zaoszczędzić wiele kosztów oraz błędów skutkujących opóźnieniem dostawy, niedopełnieniem formalności, odpraw celnych czy niespełnienia specyficznych warunków transportu danego materiału skutkujących jego uszkodzeniem. Zlecając organizację transportu doświadczonym spedycjom, cała odpowiedzialność spoczywa na nich.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz