Czym jest system multiroom?

Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, mamy możliwość korzystania z coraz nowszych możliwości, które ułatwiają nam życie codzienne. Wśród takich opcji znajduje się między innymi multiroom - nowoczesna usługa polegająca na dystrybucji dźwięku i obrazu do wielu niezależnych pomieszczeń. Jak działa multiroom i jakie są jego korzyści? Wyjaśnia ekspert firmy Nautilus.

Na czym polega multiroom?

Usługa multiroom polega na dystrybucji dźwięku i obrazu do różnych, niezależnych od siebie stref. W przeciwieństwie do innych domowych systemów multimedialnych, multiroom umożliwia w tym samym czasie słuchanie z jednego urządzenia różnej muzyki w każdym z pomieszczeń wyposażonych w głośniki. Może z niego korzystać jednocześnie pewna określona liczba użytkowników. Głośniki w systemie multiroom są zabudowane w ścianach lub suficie i pozostają niewidoczne. Jedynym narzędziem multiroomowym w strefie poza głośnikami, jest urządzenie sterujące. Reszta sprzętu do obsługi systemu multiroom jest umieszczona w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu, z którego sygnały rozchodzą się po całym obiekcie za pomocą zainstalowanego wcześniej okablowania. Definicję systemu multiroom przybliżymy cytując stronę firmy NAUTILUS wykonującą tego typu instalacje:

"Multiroom to dystrybucja dźwięku i obrazu do wielu niezależnych pomieszczeń. „Multi” oznacza co najmniej dwie strefy, a system taki zrealizować można klasycznie, przewodowo, jak i za pomocą wygodnych rozwiązań bezprzewodowych" - instalacje.nautilus.net.pl.

W multiroomowych systemach dystrybucji obrazu lub dźwięku istnieje jednostka centralna, która rozprowadza sygnał niezależnie do każdego z pomieszczeń według indywidualnych oczekiwań użytkowników. Owym sercem systemu multiroom w przypadku dystrybucji dźwięku może być tuner radiowy lub internetowy, serwer z plikami muzycznymi, a także telefon iPhone, który za pomocą specjalnej przejściówki można podłączyć do systemu. Czasami, choć coraz rzadziej wykorzystywany jest także odtwarzacz płyt cyfrowych. Obraz w systemie multiroom może być dostarczany za pomocą odtwarzaczy płyt, tunerów TV SAT, telewizji kablowej, Internetu, albo komputera. Sterowanie całym systemem odbywa się zdalnie za pomocą przenośnego panelu sterującego. Obsługa systemu multiroom jest bardzo prosta i przeważnie odbywa się za pomocą klawiatury, ekranu dotykowego lub pilota. Do obsługi systemu multiroom można także użyć tablet lub smartfon, działające w systemach iOS lub Android. W tym celu konieczne jest pobranie odpowiedniej aplikacji na dane urządzenie. Dzięki temu możemy zmieniać źródła dźwięku, regulować głośność, wybierać stacje radiowe i albumy muzyczne, tworzyć listy odtwarzania, a nawet ustawić muzykę na budzenie. Głośniki są rozmieszczane w zależności od pomysłowości oraz potrzeb użytkownika.

system multiroom

Konsola sterująca systemem multiroom. Realizacja firmy Nautilus (źródło: https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/multiroom/)

Korzyści z posiadania usługi multiroom

Głównymi zaletami systemu multiroom są komfort i wygoda użytkowników. Za jego pomocą możliwe jest słuchanie muzyki i wyświetlanie obrazu wszędzie, gdzie tylko ma się na to ochotę - w kuchni, salonie czy łazience. Niepotrzebne jest kupowanie dodatkowego sprzętu do każdego pokoju. Nie ma też mowy o nieporozumieniach płynących z różnych preferencji poszczególnych członków rodziny. Jeśli posiadamy w domu kilka telewizorów, wszystkie mogą być obsługiwane przy pomocy systemu multiroom. W ten sposób w każdym pomieszczeniu może być oglądany inny kanał. Dużym plusem jest także poprawienie estetyki wnętrza naszego domu oraz lepsze zagospodarowanie jego przestrzeni. Multiroom pozwala ukryć wszystkie źródła i oraz wzmacniacze audio i video w centrum, którym może być specjalnie wydzielone w tym celu pomieszczenie. Ma to znaczący wpływ na estetykę wnętrza domu. Zamiast ogromnych kolumn, które nie zawsze mamy gdzie ustawić, zwłaszcza w kuchni cyz łazience, w ścianach lub sufitach umieszcza się małe głośniki, a zamiast wielu urządzeń w ścianach instaluje się niewielkie sterowniki.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz