Rodzaje USB: typy złącz i ich zastosowanie. Czym różnią się różne rodzaje USB?

Przeciętnemu użytkownikowi USB kojarzy się przede wszystkim jako uniwersalne złącze, za pośrednictwem którego przesyła się różnorodne dane, przykładowo filmy. Oczywiście za jego pośrednictwem zasila się także urządzenia takie jak: telefony komórkowe, tablety oraz laptopy. To są podstawowe funkcje tego urządzenia, które z roku na rok cały czas ewoluuje. Dziś użytkownik może oczekiwać od niego o wiele więcej jeśli dokładnie wie, w jaki rodzaj USB w jego wypadku najlepiej zainwestować.

USB niejedno ma imię

Aby wprowadzić podstawowy podział USB, warto na samym początku zająć się kwestią dotyczącą prędkości przesyłu danych. W tej kategorii pierwszą wersją USB jest USB 1.0, powstałe w 1996 roku. Co oferowało ono użytkownikowi? Ta pierwsza generacja oferowała przesył danych w dwóch trybach działania. Można było wybrać tryb Low Speed, który umożliwiał uzyskanie prędkości 1,5 Mb/s, lub też Full Speed, dający aż 12 Mb/s.

USB 1.1 wprowadzone jaki czas później, dokładnie w 1998 roku. Tak naprawdę nie wprowadziło żadnych zmian. Urządzenie działało dokładnie tak samo, ale poprawiono pewne błędy i usunięto usterki. Jego właściwości pozostały jednak niezmienne.

USB 2.0 czyli innymi słowy Hi-Speed, jest generacją wypuszczoną na rynek w 2000 roku. Prędkość interfejsu uległa tutaj zmianie i została podniesiona do aż 480 Mb/s. Ten rodzaj złącza posiada pełną kompatybilność ze starszymi generacjami. Jednak wolniejszy interfejs wyznacza tutaj przepustowość, dlatego trudno oczekiwać tutaj dużych prędkości.

USB 3.0, zwane również Super Speed, zostało wprowadzone na rynek w 2009 roku. Prędkość transferu uległa tutaj znacznej poprawie i wynosiła 5 Gb/s. Jest ona w pełni kompatybilna z wersją 2.0 oraz 1.1.

Najnowocześniejszą generacją jest natomiast USB 3.1. Zyskało ono miano Super Speed +. Na rynku pojawiła się już w 2014 roku, jednak to w 2015 weszła do powszechnego użytku. Zyskała ona aż dwukrotnie większą prędkość od swojej poprzedniej wersji, wynoszącą aż 10 Gb/s. Jest ona kompatybilna także ze starszymi wersjami.

Rodzaje USB: czym się różnią?

W przypadku USB, warto zwrócić również swoją uwagę na rodzaje wtyczek. One również na przestrzeni lat podlegały pewnym zmianom. Na samym początku korzystano z wtyczek typu A, które były płaskie oraz typu B, o kształcie kwadrata. Typ A jest skierowany przede wszystkim do komputerów, telewizorów itp. Natomiast typ B do takich urządzeń jak drukarki. Duży wpływ na rozwój wtyczek miało również pojawienie się urządzeń mobilnych na rynku. To właśnie wtedy powstały wtyczki mini USB, a także micro USB. Powstały do nich dwa typy A oraz B. Dziś już rzadko korzysta się z mini USB. Dużo bardziej powszechne są micro USB, które są wykorzystywane na ten moment między innymi w smartfonach.

USB 3.0 sprawiło, że zaszły spore zmiany w strukturze oraz wyglądzie zarówno złączy, jak i przewodów. Zastosowano większą ilość styków w gniazdach oraz wtyczkach. Trzecia generacja w ogóle nie uwzględniała również złącz mini USB, które już rzadko były wykorzystywane. Te nowe wtyczki otrzymały kolor niebieski. W przypadku USB 3.1 pokuszono się o kolor turkusowy i morski.

Nowym typem złączy oraz wtyków, jest typ C. Dziś sprzęt elektroniczny cały czas jest "pomniejszany". To wymagało zatem aby USB również rozwijało się w tym kierunku i pozwalało na realizowanie nowych, bardziej nowoczesnych urządzeń z jego wykorzystaniem. Wtyczka ta jest węższa oraz cieńsza. Można ją również wetknąć niezależnie od kierunku, co również okazało się dużym ułatwieniem. Z

Za pośrednictwem USB, można oczywiście zasilać urządzenia mobilne. Wersja USB ma natomiast wpływ na to, jaką zasilanie będzie miało prędkość. Zasilanie za pośrednictwem USB urządzeń tego typu, wymogło oczywiście stworzenie kolejnych rozwiązań, a jednym z nich jest USB Battery Charging. Dzięki niemu można znacznie szybciej naładować przykładowo swój telefon. Większe pojemności baterii zostały natomiast w 2012 roku rozwiązane poprzez wprowadzenie USB Power Delivery. Dzięki niemu można zasilać urządzenia, które wymagają dużej mocy, nawet 100 W.

Więcej o rodzajach USB i doborze odpowiedniego kabla przeczytasz na https://hamamobile.pl/rodzaje-zlacz-usb-jak-dobrac-odpowiedni-kabel.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz