RFID jako wsparcie systemów bezpieczeństwa

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo załogi w sposób, który nie ingeruje w ich codzienną pracę, a równocześnie zapewni dodatkową ochronę? Jak kontrolować sytuację, przeprowadzić szybką identyfikację i sprawdzić, czy wszyscy opuścili zakład w trakcie sytuacji kryzysowej?

Czynnik ludzki bywa zawodny, strażnik nie zawsze jest w stanie zareagować dość szybko, a w chwilach zagrożenia trzeba działać szybko. Procedury ewakuacyjne często wymagają poprawek, udoskonalenia, zastosowania nowych metod.

Warto sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, szczególnie w dużych zakładach gdzie system identyfikacji pracowników i wyposażenia, w dalszym ciągu odbywa się w oparciu o ręczną rejestrację osób i dostaw.

Identyfikacja pracowników

Systemy oparte o technologię RFID pozwalają na skuteczną, szybką i, co ważne,  bezobsługową kontrolę systemów wejścia/wyjścia na terenie zakładu. Pracownik wyposażony w odpowiednio oznakowany identyfikator (np w postaci karty RFID) ma dostęp do konkretnych obszarów i posługuje się przyznanymi uprawnieniami.

Co ciekawe, w przypadku RFID znika konieczność tzw. “odbijania karty”. proces przebiega zdalnie, wystarczy, że identyfikator będzie w widocznym miejscu, a system zarejestruje wejście lub wyjście danej osoby.

Ewidencja i bezpieczeństwo mienia

RFID wykorzystywane jest także w systemach ewidencji zasobów, wydawania narzędzi czy kontroli certyfikatów i przeglądów. W połączeniu z programami magazynowymi pozwala na pełną kontrolę mienia. Wiemy kto, kiedy i gdzie używał danych urządzeń, w którym momencie należy zrobić przegląd lub wymienić konkretne elementy (terminy przydatności).

Kontrola stanów magazynowych, ważności przeglądów czy historia użytkowników, pozwalają na efektywne zarządzanie magazynem, a także wzrost bezpieczeństwa i odpowiedzialności pracowników.

RFID

Systemy parkingowe, kontrola wjazdów i wyjazdów

Podobnie jak system identyfikacji pracowników, działa proces rejestracji pojazdów. Samochody służbowe i prywatne  oznacza się specjalnymi chipami RFID, które umożliwiają wjazd na teren zakładu lub parkingu. Goście mogą otrzymać identyfikatory tymczasowe, które zapewniają podobne lub te same uprawnienia (można je programować)

Proces identyfikacji pojazdów również przebiega zdalnie, a skuteczny zasięg działania tagów i czytników wynosi nawet do 8 metrów. Można więc instalować tego typu systemy nawet na dwupasmowych drogach dojazdowych.

RFID w systemach ewakuacji

Proces identyfikacji pracowników oparty o technologię radiową, można wykorzystać jako wsparcie dla systemów ewakuacji w sytuacjach zagrożenia.

Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, kalibrując układy czytników i anten, a także identyfikatory pracownicze, można na bieżąco weryfikować dane dotyczące obecności pracowników w przypadku konieczności szybkiego opuszczenia zakładu, np. gdy wybuchnie pożar.

Systemy ewaluacyjne oparte o takie rozwiązania cechują się obecnie precyzja odczytu na poziomie 98% i więcej (m.in. system ewakuacji RFID Polska).

Przemysł 4.0

Minęły już czasy ręcznego wypełniania list obecności, odbijania kart czy kontroli akt. Nowoczesne technologie pozwalają na automatyzację wielu procesów, usprawniając i przyspieszając pracę, zmniejszając tym samym ryzyko błędów i komplikacji w procesie rejestracji danych.

Nic dziwnego, że rynek IT, w tym także RFID, z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Przyszłość należy do zdalnej komunikacji, systemów automatyzacji i optymalizacji pracy. Warto zacząć już dziś zmieniać się na lepsze.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz