Trigeneracja, czyli potrójny system

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do różnego typu systemów, pomysłów i metod pozwalających w najbardziej efektywny sposób wykorzystać posiadane zasoby. Rozwiązania nakierowane na dbanie o środowisko czy zastosowanie technologii pozwalających być bardziej eko zyskuje coraz większe grono zwolenników. Na działania takie powinny zdecydować się nie tylko osoby zainteresowane ochroną środowiska, ale też wszyscy ci, chcący oszczędzać. Ciekawą technologią spełniającą te warunki jest trigeneracja. Ale co to właściwie jest i na czym polega?

Trigeneracja - definicja

Trigeneracja zwana jest także trójgeneracją i jak sama nazwa wskazuje - łączy w sobie trzy różne elementy. To nowoczesna technologia pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodu, który jest uzyskiwany przez proces absorpcji z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z kogeneracji. Dzięki trigeneracji możliwe jest zmniejszenie ilości oraz kosztu energii pierwotnej, będącej niezbędnym elementem do wygenerowania jej innych form.

Definicja trigeneracji odnosi się do produkcji trzech rodzajów energii. To proces, dzięki któremu efektywniej wykorzystuje się zużyte paliwo. Ponadto pozwala na racjonalne gospodarowanie posiadanymi zasobami, co jest niezwykle istotne w działalności przedsiębiorstw. Technologia, jaką jest trigeneracja przynosi nie tylko korzyści dla środowiska, ale także generuje oszczędności. Rozwiązanie takie może być stosowane przez firmy działające w różnych branżach oraz gospodarstwa domowe.

woda lodowa

Artykuł powstał we współpracy z energycool.pl

                                                              

Zasady działania trigeneracji

Trigeneracja umożliwia produkcję energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodniczej. Zasada działania trigeneracji opiera się na specjalnym systemie funkcjonującym dzięki silnikowi napędzanemu gazem ziemnym, co umożliwia produkcję energii elektrycznej. Ciepło generowane przez silnik wykorzystywane jest do podgrzewania wody. Służy ona później do celów użytkowych lub stosowana jest w centralnym ogrzewaniu. Trigeneracja pozwala ponadto na wytworzenie tzw. wody lodowej, używanej następnie w urządzeniach służących do klimatyzacji pomieszczeń. Dzięki skierowaniu wody ciepłej do specjalnego aparatu absorpcyjnego powstaje woda lodowa.

Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest trójgeneracja pozwala zdecydowanie lepiej wykorzystać jedno źródło energii, by zostało generowane kolejne. Zastosowanie tu znajduje ekologiczny gaz ziemny. Dzięki tej technologii możliwa jest produkcja ciepła w okresie zimowym, całoroczne wytwarzanie ciepłej wody oraz chłodzenie pomieszczeń latem. System ten montuje się na osiedlach mieszkaniowych, w biurowcach czy też fabrykach, magazynach, a także zakładach produkcyjnych.

Trigeneracja, czyli woda lodowa

Woda lodowa wytwarzana jest podczas procesu trigeneracji. To składnik chłodzący, który stosowany jest w systemach chłodzenia, takich jak na przykład klimatyzacja. To z reguły czysta woda, bądź wzbogacona dodatkami zapobiegającymi jej zamarzaniu. Zwykle osiąga temperaturę ok. 6°C. W systemach opartych na trigeneracji woda lodowa występuje w specjalnych agregatach służących do odprowadzania ciepła z cieczy. Chłód absorbowany z ciepła w agregacie chłodniczym, dzięki niskiemu poborowi energii oraz długiej żywotności jest rozwiązaniem niezwykle efektywnym.   

Trigeneracja sprawdza się szczególnie jako źródło energii w przemyśle oraz przy produkcji pary technologicznej. Zaletą tego systemu jest przede wszystkim niezależność energetyczna, a także liczne korzyści dla środowiska i oszczędności dla użytkowników. 

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz