Co to jest VPN i jak pomaga zabezpieczyć połączenie z siecią

W dobie wszechobecnej inwigilacji i masowego gromadzenia informacji, będących później wykorzystywanych do celów reklamowych, zachowanie prywatności w internecie staje się coraz trudniejszym zadaniem. Jednym z najpopularniejszych sposobów na dbanie o nią staje się VPN. Czym jest i w jaki sposób może pomóc zabezpieczyć połączenie? 

Czym jest VPN?

W standardowym scenariuszu podczas nawiązywania połączeniem między naszym komputerem a wybraną stroną internetową, informacje o nawiązywanym przez nas połączeniu są widoczne dla wielu innych użytkowników. Wynika to z faktu, w jaki sposób nawiązywane są połączenia z siecią. Obecnie co prawda standardem jest wykorzystywanie szyfrowania SSL i TLS, które uniemożliwia co prawda sprawdzenie jakie pakiety są wysyłane, jednak nadal informacje o połączeniu są szeroko widoczne. Podnosi to oczywiście poziom naszego bezpieczeństwa, nie zabezpiecza jednak przed zbieraniem danych na temat tego, jakie witryny odwiedzamy i ile czasu na nich spędzamy, co może również być wykorzystywane przez gigantów do tworzenia naszego indywidualnego profilu reklamowego. 

Właśnie w tym miejscu z pomocą przychodzi nam VPN (Virtual Private Network, czyli Wirtualna Sieć Prywatna). Pozwala on, po podłączeniu do niego, na ukrycie informacji, z kim rzeczywiście się łączymy. Między naszym urządzeniem a serwerem pełniącym funkcję naszego VPN-a tworzony jest swoisty tunel, którego istnienie jest co prawda zauważalne dla dostawcy internetu, ale nie stanowi to zagrożenia dla prywatności. Nasz operator może dostrzec jedynie, że cały czas łączymy się z jednym adresem IP, więc nie jest w stanie uzyskać w ten sposób żadnych informacji. Wszelkie nawiązywane przez nas połączenia  następują między serwerem VPN a serwisem internetowym, dzięki czemu również jego właściciel witryny nie wie, z jakiego adresu IP i kto się z nim łączy. Jedyna otrzymywana przez niego informacja to IP i lokalizacja serwera VPN. O tym, kto znajduje się dalej, nie może się dowiedzieć w żaden sposób. Podobnie, jak nasz dostawca internetowy - nie może dowiedzieć się z jakimi stronami łączy się nasz VPN. 

Jak pomaga w dbaniu o bezpieczeństwo?

VPN nie tylko służy ukrywaniu informacji o tym, z kim się łączymy i jakie informacje wymieniamy, ale pomaga w znacznie szerszym zakresie. Nie zawsze z internetem łączymy się w miejscach zapewniających bezpieczne, niemonitorowane połączenie. Nigdy nie mamy pewności, czy hotspot nie padł ofiarą hakera i służy monitorowaniu wysyłanych danych. Pośrednictwo VPN'a pozwala nam na ukrycie wysyłanych danych - np. detali dotyczących konta bankowego i różnych innych poufnych informacji przed nieupoważnionymi osobami. Podróżując do niektórych krajów, np. Chin, możemy utracić dostęp do wykorzystywanych w internecie narzędzi (np. rozwiązań firmy Google, firmowych kont na Facebooku czy Twiterze), albo po prostu nie możemy uzyskać dostępu do niektórych witryn internetowych z powodu ograniczeń geolokalizacyjnych. Wykorzystanie VPN pomoże w obu sytuacjach. 

Jak korzystanie z VPN wpływa na korzystanie z internetu?

Wiele osób obawia się wykorzystywania Wirtualnej Sieci Internetowej, myśląc, że odbije się to negatywnie na szybkości przesyłu danych. Faktycznie, w przypadku łączenia się z niskiej jakości, darmowym łączem ten problem może występować. Decydując się na płatny VPN o wyższej przepustowości możemy zminimalizować ten problem niemal do zera. 

Sama konfiguracja VPN staje się coraz łatwiejsza i w zdecydowanej większości przypadków wiąże się z instalacją specjalnego programu, którym możemy modyfikować połączenie i jego parametry, pomoże nam także zmienić ustawienia naszego urządzenia. 

VPN to świetny sposób na poprawę bezpieczeństwa naszego połączenia internetowego. Pomoże nie tylko zadbać o prywatność, ale również uchroni przesyłane dane przed dostępem niepowołanych osób. Dobry VPN będzie wręcz niezauważalnie działał w tle, a korzyści z jego korzystania są nie do przecenienia. 

Więcej informacji na temat VPN znajdziesz na stronie: https://www.dobryvpn.pl/

 

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz