Klej, smoła i żywica - jak sobie z nimi radzić?

Wysokie temperatury mogą powodować powstawanie plam ze smoły i żywicy, a także kleju używanego do produkcji naklejek. Nie usunie ich ani szampon, ani preparat nieodpowiedni do tej sytuacji.

Szorowanie może uszkodzić lakier. Potrzebna jest profesjonalna pomoc. Zazwyczaj wystarczy użyć dobrego środka i usunąć żywicę z lakieru w bardzo łatwy sposób. Większość środków można nanieść na uszkodzoną powierzchnię, a następnie łatwo usunąć brud miękką szmatką.

Aby nie uszkodzić powierzchni, nie należy nakładać preparatu na gorącą blachę lub w bezpośrednim świetle słonecznym. Niektóre środki rozpuszczają najbardziej uporczywe zabrudzenia w ciągu kilku minut. Mogą też być równie destrukcyjne jak farba. Sprawdźmy ich działanie w zaciemnionym miejscu. Jeśli instrukcja ostrzega o takim niebezpieczeństwie, nie używajmy środka na niepomalowanej farbie.

Poszukajmy czegoś delikatniejszego.

Benzynę ekstrakcyjną powinniśmy kupić w hipermarkecie, a przynajmniej w każdym sklepie z farbami. Może okazać się bezpieczna i skuteczna. Jeśli naklejki są zbyt mocno przytwierdzone do naszej szyby, że nie da się ich usunąć, możemy udać się z problemem do profesjonalnego lakiernika. Specjaliści potrafią usunąć naklejkę z numerem rejestracyjnym z przedniej szyby tak szybko, że jest ona gotowa do ponownego użycia.

Naklejki i resztki kleju można usunąć ręcznie, ale olej lub inne tłuste substancje je rozpuszczą. Prawdopodobnie próbowałeś już usunąć starą naklejkę z karoserii samochodu. Usuniemy naklejkę i pozostawimy na samochodzie warstwę kleju. W takich przypadkach myjnia samochodowa nie będzie w stanie pomóc. Najlepiej usuwać naklejki podgrzewając je, nawet suszarką do włosów. Dzięki temu na lakierze pozostanie mniej kleju. Spryskaj starą warstwę kleju na powierzchni i pozostaw do wyschnięcia na kilka minut. Jeśli to konieczne, możesz przedłużyć ten czas. Pozwoli to na wytarcie lakieru i tłuszczu miękką bawełnianą szmatką.

naklejka na samochodzie

Tłuszcz rozpuszcza klej

Papierowe naklejki i zaschnięty, bardzo stary klej powinieneś potraktować tłustym preparatem. Większość klejów, którymi nasączone są naklejki, rozpuszcza się w tłuszczu. Możliwe są preparaty wielofunkcyjne, np. 1. WD-40, 2. Double TT, 3. Unizol itp. Olej silnikowy, olej jadalny itp. Wszystkie one mogą być równie skuteczne. Ważne jest stosowanie preparatów, które nie brudzą i mają przyjemny zapach (szczególnie we wnętrzu).

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się smoły

Na przednich błotnikach i drzwiach samochodów, które dużo jeżdżą w upalne dni, mogą tworzyć się czarne kropki. Jest to smoła, która jest odporna na działanie szamponów, myjni i past polerskich do konserwacji lakieru. Łatwo jest się jej pozbyć, stosując produkt do usuwania smoły w dotkniętym obszarze. Często rozpuszcza on pozostałości po owadach lub żywice drzew. Należy to zrobić przed umyciem samochodu. Niektóre produkty mogą pozostawić lepką warstwę na samochodzie. Można też użyć benzyny ekstrakcyjnej (butelka ok. 4 zł).

  1. Nie używaj silnie pachnących produktów wewnątrz samochodu, chyba że jest to benzyna ekstrakcyjna, która szybko odparowuje. Unikaj długotrwałego wdychania toksycznych oparów. Wnętrze z takimi preparatami powinno być dobrze wentylowane.
  2. Nie umieszczaj naklejek na szybach, które mają ogrzewanie. Jeśli już to zrobisz, upewnij się, że nie są one przyklejone do przewodów grzewczych. Często usuwanie takich naklejek może spowodować uszkodzenie grzejnika.
  3. Należy jak najszybciej usunąć z karoserii ptasie odchody i żywice drzew. Substancje te mogą wchodzić w reakcje chemiczne z lakierem, zwłaszcza jeśli samochód jest pozostawiony na słońcu. Ptasie odchody mogą w ciągu kilku dni spowodować zniszczenie lakieru, a nawet dotrzeć do blachy.
  4. Lakier, który został zabezpieczony dobrym woskiem lub teflonem będzie bardziej odporny na działanie substancji żrących. Jest również łatwiejszy do usunięcia smoły, żywicy i innych zanieczyszczeń.

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz