Czym są łańcuchy tulejkowe?

Łańcuchy wykorzystywane są jako środek służący do przenoszenia napędu. Znane są od wielu lat i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie coś miało je zastąpić. Łańcuchy znajdują zastosowanie w niemalże każdej dziedzinie przemysłu i transportu.

Czym są łańcuchy tulejkowe? Gdzie znajdują zastosowanie? Podpowiadamy! 

Odpowiednio dobrany rodzaj łańcucha pozwala na prawidłowe i sprawne funkcjonowanie różnorodnych maszyn. Jest to niezbędne dla zoptymalizowanych systemów produkcji. Łańcuch tulejkowy należy do grupy łańcuchów drabinowych. Jego budowa z wyglądu przypomina drabinę.

Łańcuch tulejkowy składa się z tulejek, płytek i sworzni. Obrotowe i hartowane tulejki znajdują się na sworzniach. Łańcuch połączony jest za pomocą płytek. Te występują w dwóch rodzajach: płytki zewnętrzne przytwierdzone są wciskowo na sworzniu, natomiast wewnętrzne osadzane są, również na wcisk, na tulejce. Łańcuchy tulejkowe mogą występować w wersji jedno-, dwu- lub wielorzędowej. Są bardzo trwałe i odporne na zerwania. W razie konieczności w łatwy sposób można je przedłużać.

Do czego używa się łańcuchów tulejkowych?

Najprostszym przykładem łańcucha drabinkowego, jest ten znany z rowerów. Łańcuchy z kategorii drabinkowych z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle lekarskim, spożywczym, paliwowo-energetycznym lub w rolnictwie. Łańcuchy tulejkowe stosowane są w maszynach wolnobieżnych oraz napędach pomocniczych. Pełnią one rolę cięgien w przekładniach łańcuchowych.

Łańcuchy tulejkowe nie posiadają rolek, które mogłyby zabezpieczać tulejki i zęby na kołach przed zużyciem oraz korzystnie wpływać na sprawność przekładni ogółem. Z tego też względu nie wykorzystuje się ich w silnie obciążonych napędach głównych.

Specyfikacja łańcuchów tulejkowych

Łańcuchy tulejkowe mogą być łączone pojedynczo, podwójnie lub wielokrotnie. Kiedy za pomocą sworzni połączony jest rząd równoległych tulejek, widzimy łańcuch jednorzędowy. Gdy sworzeń jest przedłużony i łączy kilka równolegle ułożonych tulejek, mamy do czynienia z łańcuchem dwu- lub wielorzędowym.

Zaletą łańcuchów drabinkowych jest możliwość wyposażenia ich w dodatkowe ogniwo. Nazywa się je „spinką”. Ta służy do rozpinania i zapinania łańcucha. Dodatkowo łańcuchy drabinkowe są bardzo odporne na zerwanie, trwałe i wytrzymałe. Ich komponenty zapewniają cichą oraz precyzyjną pracę.

Maksymalna prędkość pracy łańcuchów tulejkowych to piętnaście metrów na sekundę. Zazwyczaj jednak nadaje się im prędkość równą ośmiu metrom na sekundę.

Wybierając łańcuch tulejkowy warto zwrócić uwagę na jego parametry związane z obciążalnością i poślizgiem. Obciążalność wyznacza się siłą nacisków jednostkowych w przegubach oraz naprężeniami rozciągającymi w płytkach łańcucha. Im większe naciski, tym trwałość łańcucha niższa. Trwałość określa się w jednostkach czasu. Zazwyczaj mieści się ona w zakresie 2 – 15 tysięcy godzin.

Naciski jednostkowe w przegubach powodują zużywanie i ścieranie się powierzchni ślizgowych. Najmocniej widać to po powierzchniach tulejek. Powoduje to wzrost podziałki łańcucha

https://www.janus.com.pl/

Autor

Redakcja

bezpieczenstwoplus.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz